Шта је ребус?
Ребус представља врсту загонетке која је приказана комбинацијом слика, слова и знакова. Иза сваке комбинације од чијег међусобног односа зависи решење ребуса налази се неки појам.
Не зна се тачно кад и како су се ребуси појавили. У старој Грчкој и Риму су ковани новчићи с ребусима који су представљали знамените људе или градове. Племство је често на својим грбовима и штитовима своје име представљало ребусом. Ребуси се такође јављају и у уметности, где би сликари сликајући портрете личности често поред њих насликали неки предмет или животињу која својим називом асоцира на име личности са слике.
Како се решава ребус?
Решење ребуса може да буде само једна реч, израз или читава реченица.
Код слика и знакова тражи се појам који представљају нпр. број 3=три или 3.=трећи итд., док се за слова може узети њихова вредност или вредност назива (нпр. Н=н или ен) или се поред слике исписује које слово треба да се замени којим словом (нпр. Н=М).
Апостроф испред или иза слике показује да се одбацује по једно слово од појма који слика представља. Ако има више апострофа, за сваки се одбацује по једно слово.
У ребусима где се појављују слова битну улогу играју предлози као што су у, из, на, о, уз, код…
Решење ребуса може да буде само једна реч, израз или читава реченица.
Уз неке ребусе оставља се простор за тачно решење који бројем ђелија указује на то колико слова садржи коначно решење.
Понекад се уз ребусе поставља и бројчани кључ. У кључу сваки број означава колико слова има у називу за одређену слику.
Ако волите загонетке и уживате у откривању непознатих појмова, пређимо на решавање ових занимљивих задатака.
За почетак ево два примера:
Решење ребуса: ВРТИЋ ДЕЧИЈИ КУТАК, Деца су радост света
Решења:
Црвен, спреман, клопка, предзнање, масован, опасност, нарамак, десет, неугледан, одједном, оркестар, овековечити, предикат, рачунар