Предбожићни породични празници: ДЕТИЊЦИ, МАТЕРИЦЕ И ОЦИ у Вртићу “Дечији Кутак” 2023.г.

ДЕТИЊЦИ, МАТЕРИЦЕ И ОЦИ су наши предбожићни народни и породични празници, нанизани један иза другог у предпразништву Рођења Христовог. Симболично везивање па потом такозвано дрешење деце за Детињце (три недеље пред Божић), мајке за Материце (две недеље пред Божић) и оца за Оце (једну недељу пред Божић), има вишеструку симболику. Прво симболизује чврсте породичне везе, слогу, мир, поштовање, међусобну повезаност и помагање у свим приликама. Друго, упућује укућане на штедљивост, истрајност у врлинама, очувању традиције и обичаја начег народа. Као резултат дрешења деце и родитеља увек су ту и пригодни поклони, најчешће у виду чоколада, бомбона и сл.

Овогодишње обележавање предбожићних породичних празника организовали смо у сарадњи са чланицама Кола српских сестара из Ниша и Прокупља.

Фотографије из вртића “Дечији Кутак”-1

Фотографије из вртића “Дечији Кутак”-2